"Де сила, там воля витає"
(до 125-річчя українського сокільства)

Соколи, соколи, ставаймо в ряди!

Нас поклик «Бодрімось» взиває.

В здоровому тілі здорова душа,

Де сила, там воля витає.

 

Як славно бувало козацькі сини

Боролись до смерти-загину,

Боротись будемо, соколи, всі ми,

За нашу святу Україну!

 

Сокільський гімн Ярослава

Ярославенка «Соколи, Соколи».

ЦДАЗУ, бібл. ф. № 5, інв. № 126-Д

 

 

«Сокільство є великим чинником національного виховання.

Воно плекає й зберігає всі кращі прикмети нації.

Сокіл без національної етики, без національної самоповаги,

що запобігає ласки у сильніших чужинців,

що не шанує своє національне ім’я, не є соколом,

бо сокіл є сим[в]олом народнього героя».

 

Редакційна стаття часопису «Український сокіл»,

Прага, ч. 4, квітень 1936 р.

 

ЦДАЗУ, ф. 10, оп. 1, спр. 174, арк. 53

 

Роль українського сокільства у формуванні національної свідомості є вагомою, але, на жаль, досі недооціненою сучасниками. Між тим, без сокільського руху, що розвивався на українських теренах на межі ХІХ–ХХ століть і став певним засобом пробудження духу нації, Україна, можливо, не мала б і перших суто національних збройних формувань – українських січових стрільців, слава та пам’ять про яких гартувала не одне покоління борців за незалежність України упродовж наступних десятиліть.

 

У рамках відзначення 125-річчя українського сокільства Центральний державний архів зарубіжної україніки презентує документальний виставковий проєкт «Де сила, там воля витає», що має стати важливим внеском у популяризацію українського сокільства. Він знайомить з окремими віхами в історії руху, його провідними представниками, діяльністю низки товариств і гуртків, що діяли упродовж 1890-х–1930-х рр. в Україні та за кордоном.

 

Основою виставки стала добірка часопису «Український сокіл» за 1934–1938 рр., що виходив у Празі за сприяння Союзу українського сокільства за кордоном (СУСЗАК). Поруч із статтями з «Українського сокола», авторами яких були Іван Боберський, Василь Прохода, Софія Русова, Степан Смаль-Стоцький, Михайло Єреміїв та ін., представлені публікації в часописі «Тризуб» (Франція), газеті «Наш клич» (Аргентина). Статті та ілюстрації з періодичних видань доповнюють комунікат і лист очільників СУСЗАК, листівки до Всесокільських злетів і запрошення на сокільські академії. Особливого забарвлення виставці додають фотографії Леоніда Янушевича, на яких зображено учасників молодіжних спортивних заходів, що відбувалися у 1920-х рр. на площі «Сокола-Батька» у Львові.

 

З основоположником сокільского руху в Чехії Мирославом Тиршем, одним із засновників українського сокільства Василем Нагірним та ідеологією українських соколів знайомлять документи першого розділу виставки. Тут, зокрема, представлені «Десять заповідей українського “Сокола”», стаття «Все вперед, всі враз!» («В. В. В. В.»), назва якої є, власне, сокільським гаслом, а також сокільський гімн Ярослава Ярославенка «Соколи, соколи», опублікований у «Співанику Українських січових стрільців» (Відень, 1918). Упорядником останнього видання був Іван Боберський, якого називають батьком українського сокільства та який, навіть перебуваючи в еміграції, не припиняв розбудову української системи тіловиховання. Саме з ім’ям Івана Боберського найчастіше пов’язують розвиток найпотужнішого сокільського осередку в Україні – спортивно-гімнастичного товариства «Сокіл-Батько» у Львові, про що розповідають документи другого розділу виставки.

 

Документи наступного розділу знайомлять з діяльністю українських сокільських осередків, що функціонували упродовж 1920-х–1930-х рр. у Чехії, Франції, далекій Аргентині. Серед них, зокрема, товариства українських соколів у Празі, Пардубицях, Парижі, Буенос-Айресі та Кордобі.

 

На окрему увагу заслуговує активна участь українського жіноцтва у підтримці сокільського руху як на теренах України, так і за її межами.

 

Останній розділ інформує про діяльність Союзу українського сокільства за кордоном. Заснований з ініціативи представників закордонних українських сокільських товариств та гуртків, Союз упродовж 1930-х рр. проводив активну діяльність, гідно репрезентуючи українське сокільство на міжнародних всесокільських злетах, ініціюючи українські сокільські з’їзди, академії, інші культурно-освітні та спортивні заходи, видаючи часопис «Український сокіл» тощо.

 

Один з наукових консультантів виставкового проєкту «Де сила, там воля витає» доцент кафедри історії та теорії олімпійського спорту, кандидат наук з фізичного виховання та спорту Національного університету фізичного виховання і спорту України Олексій Лях-Породько зазначив: «Завдяки виставці суспільство матиме змогу долучитися до сокільських ідей національного та патріотичного виховання, державотворення, тіловиховання, спорту й культурно-історичних традицій закордонного українства».

Стенди:

Відеопрезентація

 

Контакти

Адреса:

03110, м. Київ,

вул. Солом’янська, 3

 

Тел./факс:

+38 (044) 520-05-17

 

E-mail:

tsdazu@arch.gov.ua

 

Веб-сайт:

http://www.tsdazu.archives.gov.ua

 

Час роботи:

понеділок – четвер 9:00-18:00,

п’ятниця 9:00-16:45

Без обідньої перерви

 

Як дістатися:

 

Від ст. м. Вокзальна – маршрутне таксі № 198;

Від ст. м. Палац Спорту – тролейбус № 3 або маршрутне таксі № 171.

 

 

Вступне слово

Стенди

Відеопрезентація

Контакти