Шість років тому, 19 липня 2016 року, відійшла від нас у вічність славної пам’яті Ганна Черінь, киянка за місцем народженням, українська поетеса і письменниця зі США, фондоутворювачка Центрального державного архіву зарубіжної україніки.
Упродовж 2009–2015 рр. Ганною Черінь було передано до архіву близько 2 тис документів, що увійшли до її особового фонду № 22. «Черінь Ганна (Грибінська Галина Іванівна, за чоловіком – Паньків, 1924–2016), відома українська поетеса, письменниця, громадська діячка (США)».
Передані мисткинею документи розкривають непростий життєвий шлях жінки-матері з самобутнім талантом поетеси, заснованого на любові до України і всього українського. Ми маємо можливість ознайомитися із різноплановими напрямами її творчості (поезією, прозою, музикою), підсилених активною участю в громадському і культурному житті українців за кордоном.
Ганну Черінь часто запитували щодо псевдоніму: чому вона взяла собі таке «непишне наймення»? Як щира українка, яка не з власної волі опинилася поза межами своєї Батьківщини, вона відповідала просто: «черінь – це питома частина стародавнього українського побуту, те місце, де печеться український пухкий хліб і де горить вогонь, символ тепла, снаги та змагання; і ще тому, що звукове сполучення має це слово, дзвінке воно; і ще тому, нарешті, що я не люблю псевдонімів типу «Троянда» чи «Орхідея».
Вона любила життя і переливала його у поетичні рядки, що здобували їй перемоги у численних літературних та музичних конкурсах.
У передмові до однієї з останніх поетичних збірок «Червона ружа» (2014) Ганна Черінь писала: «За ввесь час видала 49 книжок – прози, лірики, гумору, дитячих книжок, тревелогів, крім того – 6 книжок про мою творчість і 46 музичних творів на мої слова».
Її друковані твори виходили в Аргентині, Канаді, Німеччині, США та Україні. Вона була активною і діяльною громадською діячкою: членкинею Об’єднання українських письменників в еміграції «Слово», Об’єднання українських письменників літератури для дітей і молоді ім. Глібова, Українського золотого хреста, Союзу українок Америки (проживала у м. Порт-Шарлотт, Флорида, США); членкинею Спілки письменників України і навіть лауреатом премії «В ім’я добра» ім. Степана Олійника (2002), грошову винагороду від якої передала Національній спілці письменників України.
Пропонуємо ознайомитися із частиною документів про життя і творчість Ганни Черінь, адже людина живе, поки її пам’ятають.
![]() Обкладинка програми «Діамантового вечора» Ганни Черінь, 1999 р. ЦДАЗУ, ф. 22, оп.2, спр. 95, арк. 33 |