УКРАЇНЕЦЬ ЗІ СЛОВАЧЧИНИ

    21 червня відзначає свій 80-й день народження Павло Маскалик – наш давній друг і фондоутворювач ЦДАЗУ, актор Українського народного театру (УНТ) у Пряшеві (Словаччина), письменник, поет, публіцист, активний громадський діяч.
    Павло Маскалик народився 1942 року в с. Великий Буковець (округ Стропків на Прящівщині, у Східній Словаччині) в сільській родині. У 1947 р. родина Маскаликів змушена була переїхати до УРСР і оселитися в с. Борщівка, що на Рівненщині. Тут П. Маскалик навчався у школі, після закінчення якої працював завідувачем сільським будинком культури (клубом).
     Протягом 1962–1965 рр. був на службі у лавах радянської армії. У червні 1966 р. разом із батьком та меншим братом повернувся додому, на Прящівщину, де мешкав його дід. Вступає на педагогічний факультет університету ім. Павела Шафарика, проте мріє про театральну сцену і кар’єру артиста.
Вже після закінчення першого курсу університету П. Маскалик визначається остаточно – він буде актором. У 1968 р. за рекомендацією керівника УНТ (де юнак працював стажистом) і після успішного складання іспитів на акторський факультет П.Маскалик отримує право навчатися за кордоном та їде на навчання до Київського державного інституту театрального мистецтва ім. І. Карпенка-Карого.
     Після закінчення театрального інституту П. Маскалик повертається до УНТ у Пряшеві. Тут він на практиці відточує свою сценічну майстерність, відтак до його творчого доробку увійшло близько 100 різнопланових і різножанрових ролей вітчизняної та світової класичної драматургії: «Маків цвіт» (І.Гриць-Дуда), «На сьомому небі» (М. Зарудного), «Украдене щастя» (І. Франко); «Справа Макропулоса» (К. Чапек), «Суєта» (І.Карпенка-Карого) та ін.
Свій театральний хист майстер вдало поєднав із режисерськими здібностями, талантом драматурга, перекладача, автора творів для дітей, зокрема, на українській студії Чехословацького радіо ним були поставлені казки В.Нестайка «Пригоди малого Олексія», О. Олеся «Микита Кожум’яка», І. Манжури «Іван Голик» та «Всесвітній судовий процес» за казкою І. Франка «Як звірі правувалися з людьми».
     Незважаючи на поважний вік, Павло Михайлович продовжує працювати: займається драматургією, пише спогади, видає книги: «Стежками до осені» (літературні метаморфози актора, 2010); «Осіння прогулянка з присмаком літа» (літературний доробок актора, 2013); «Оптація, оптанти, реоптанти» (літературна драматизація історичної події (1947) – переселення жителів Прящівщини до СРСР, 2015).
      Вісім років тому (2014) він передав на постійне зберігання до ЦДАЗУ свій безцінний скарб – документи творчої діяльності: особисті документи і світлини, афіші й фотографії вистав УНТ у Пряшеві, де П. Маскалик пропрацював понад 20 років (1972–1994). До особистого архіву актора і письменника увійшли також сценарії п’єс, казки і оповідання, статті і рецензії, віршовані твори і переклади та ін. Останні стали могутнім творчим виявом енергії актора, драматурга і режисера, який у 1994 р. на знак протесту проти деукраїнізації УНТ вийшов із його складу і почав займатися літературною і публіцистичною діяльністю, вихованням молодого покоління акторів, популяризацією мови, української культурної спадщини.
        У 2018 р. на знак поваги до П. Маскалика ЦДАЗУ представив стаціонарну документальну виставку «Моє життя – в житті мого народу. Творчими дорогами Павла Маскалика», відкриття якої відбулося у приміщенні Музею Марії Заньковецької (Київ). Адже саме зі столиці України П. Маскалик розпочав своє навчання високому театральному мистецтву і полюбив на все життя це величне і духовне місто: «Золотоверхий Київ з перших днів зробив на мене велике враження своєю монументальністю, розлогими зеленими парками, унікальними історичними пам’ятками, добрими і щирими людьми».
Бажаємо шановному Павлу Михайловичу міцного здоров’я, творчих успіхів на многая літа!
Окрім пропонованої для ознайомлення невеликої добірки документів про П. Маскалика з фондів ЦДАЗУ, запрошуємо також переглянути відеосюжет, підготовлений ЦДАЗУ до 76-річчя від дня його народження на основі документів особового архівного фонду митця за посиланням:

Фото П. Маскалика, б/д
ЦДАЗУ, загл. бібл. ф., інв. № 1527

Програма дипломної роботи студентів Київського державного інституту театрального мистецтва ім. І. К. Карпенка-Карого. Київ, 1971 р.
ЦДАЗУ, ф. 69, оп. 1, спр. 2, арк. 1

       П. Маскалик у ролі Фоми Діафуаруса (з гітарою) у сцені з дипломної роботи за п’єсою                      Ж.-Б. Мольєра «Хворий та й годі», 1971 р.
ЦДАЗУ, ф. 69, оп. 1, спр. 1, арк. 3

Диплом, виданий П. Маскалику по завершенню Київського державного інституту театрального мистецтва ім. І. К. Карпенка-Карого (переклад словацькою), 24 червня 1972 р.
ЦДАЗУ, ф. 69, оп. 1, спр. 54, арк. 45

Повідомлення «Нові обличчя в УНТ» в театральній програмі, 1972 р.
ЦДАЗУ, ф. 69, оп. 1, спр. 104, арк. 27
 

Обкладинка програми драми І. Гриць-Дуди «Маків цвіт» із дійовими особами та виконавцями. Василь – Павло Маскалик, 1973 р.
ЦДАЗУ, ф. 69, оп. 1, спр. 104, арк. 32 зв.–33

Посвідчення до медалі «За заслуги в розвитку УНТ–ПУНА» П. Маскалика, 27 листопада 1980 р.
ЦДАЗУ, ф. 69, оп. 1, спр. 55, арк. 3

Обкладинка програми комедії В. Зозуляка «Сміх та й годі» з дійовими особами та виконавцями. Пляшка – Павло Маскалик, 1981 р.
ЦДАЗУ, ф. 69, оп. 1, спр. 108, арк. 97

Обкладинка програми комедії В. Зозуляка «Сміх та й годі» з дійовими особами та виконавцями. Пляшка – Павло Маскалик, 1981 р.
ЦДАЗУ, ф. 69, оп. 1, спр. 108, арк. 99 зв.

Радіовистава П. Маскалика «Дітвак із сонцем у кишені» (до 65-річчя з дня смерті Б.-І. Антонича), [2002 р.]
ЦДАЗУ, ф. 69, оп. 1, спр. 30, арк. 2

Радіовистава П. Маскалика «Дітвак із сонцем у кишені» (до 65-річчя з дня смерті Б.-І. Антонича), [2002 р.]
ЦДАЗУ, ф. 69, оп. 1, спр. 30, арк. 5

Радіовистава П. Маскалика «Дітвак із сонцем у кишені» (до 65-річчя з дня смерті Б.-І. Антонича), [2002 р.]
ЦДАЗУ, ф. 69, оп. 1, спр. 30, арк. 6

Бібліографія опублікованих робіт П. Маскалика, [не раніше 2008 р.]
ЦДАЗУ, ф. 69, оп. 1, спр. 50, арк. 1

Бібліографія опублікованих робіт П. Маскалика, [не раніше 2008 р.]
ЦДАЗУ, ф. 69, оп. 1, спр. 50, арк. 2