Захистимо наше майбутнє: нехай кожна дитина буде щасливою до Міжнародного дня захисту дітей

    Сьогодні 98 день війни. Найбільше від збройної агресії у ці дні потерпають українські діти. Замість, гарантованого Україною безхмарного дитинства, вони, через ескалацію насильства та бойових дій ерефії, стають разом зі своїми батьками заручниками війни: біженцями, вимушено переміщеними особами, які змушені тікати якнайдалі з рідної землі… Найстрашніше, коли наші діти у ХХІ ст., в багатій природними ресурсами і працьовитими людьми Україні, вмирають від зневоднення і голоду, коли їх катують і убивають рашиські нелюди…
    І хоча від рішення відзначати Міжнародний день захисту дітей саме 1 червня у 1949 р. минуло чимало років, потреба захищати їх інтереси наразі залишаються і сьогодні.
Перший Міжнародний день захисту дітей світ міжнародна спільнота відзначила у 1950 р., коли ООН підтримала цю ініціативу Міжнародної демократичної федерації жінок та оголосила захист прав, здоров’я і життя дітей одним із пріоритетів у своїй діяльності.
В Україні цей день почали відзначати з 1998 р., а з 1991 р. Україна приєдналася до Конвенції ООН про права дитини, згідно з якою кожна держава зобов’язана поважати та заохочувати право дитини на всебічну участь у культурному і творчому житті, забезпечувати їй повноцінне дозвілля й відпочинок та сприяти наданню для цього відповідних можливостей.
   Цьогоріч відзначення Міжнародного дня захисту дітей є передусім можливістю нагадати міжнародній спільноті про необхідність захищати права дитини в гарячих точках світу, зокрема, в Україні.
   На початку ХХ ст. українські громадські організації по всьому світу піднялися на захист прав дітей. Зокрема, у 1979-ому р., який був проголошений «Українським роком дитини» під гаслом «Дитина – скарб нації», у Європі, Канаді, США були представлені документи та образотворчі доробки дітей українських емігрантів, що розповідали про їх навчання та розвиток, виховну роль релігійно-моральних аспектів, родини, школи, освіти, нерозривно пов’язаних із національними чинниками.
    Тож, з огляду на минуле і сьогодення, головним завданням українців, які з тих чи інших причин опинялися поза межами рідної країни, було і залишається збереження своєї національної ідентичності, мови і культури, звичаїв і традицій, релігії й освіти.
  Українська діаспора по всьому світу робила і продовжує робити неоціненний внесок у збереження нашої національної ідентичності, всього українського від асиміляції на чужині.     Сьогодні, у Міжнародний день захисту дітей, є можливість ознайомитися із документами ЦДАЗУ, що розкривають серця і думки дітей української діаспори, бачення ними України як свої Батьківщини
У дописі використані документи ЦДАЗУ та інформація із відкритих інтернет-джерел.

М. Дейко «Про що тирса шелестіла» – читанка-підручник для п’ятого або шостого року навчання з мовними та граматичними вправами і українсько-англійським словником. Австралія – Англія, 1969 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 2, інв. № 1939-К

Стаття д-ра Ємшанецького «Перший міжнародній конгрес по справам дітей в Женеві». «Тризуб», ч. 5, листопад 1925 р.
ЦДАЗУ, ф. 15, оп. 1, спр. 115, арк. 73 зв.

Стаття д-ра Ємшанецького «Перший міжнародній конгрес по справам дітей в Женеві». «Тризуб», ч. 5, листопад 1925 р.
ЦДАЗУ, ф. 15, оп. 1, спр. 115, арк. 74

Обкладинка журналу «Нашим дітям» Товариства Українського дитячого притулку та об’яви про запис до Української народної школи в Модржанах на 1940/1941 навч. рік та до Української дитячої колонії в Модржанах на час літніх канікул. «Нашим дітям»,

Модржани, 1940 р.
ЦДАЗУ, ф. 12, оп. 1, спр. 65, арк. 32

Відомості щодо стану українського шкільництва в Канаді, [1940-і рр.]
ЦДАЗУ, ф. 50, оп. 1, спр. 14, арк. 5

Вірш Г. Черінь «Пишіть українські листи». Г. Черінь «Листування», Нью-Йорк, 1966 р.
ЦДАЗУ, заг. бібл. ф., інв. № 1788, арк. 52–53

Вірш «В школу йди, дитино». «Народна воля», Скрентон, ч. 34, 14 вересня 1978 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 6330-О

Звернення СФУЖО «В справі Українського року дитини», січень 1979 р.
ЦДАЗУ, ф. 36, оп. 1, спр. 29, арк. 10

Випускники католицької школи при парафії Церкви Непорочного Зачаття в Детройті, випуск 1984 р., Детройт, 1984 р.
ЦДАЗУ, ф. 22, оп. 2, спр. 86, арк. 50

Оповідання с. Кузьменко «Що я можу зробити для України?». «Веселка»,

Нью-Йорк, 1985 р.
ЦДАЗУ, загл. бібл. ф., №2748