За документами ЦДАЗУ: імена, факти, події. І ЗАСУРМИВ ТРЕТІЙ АНГЕЛ …

62 -й день опору: І ЗАСУРМИВ ТРЕТІЙ АНГЕЛ …
Роса – як смертний піт на травах, на горіхах.
Але найбільше стронцію – у стріхах.
Хто це казав, що стріхи – традиційні?
У нас і стріхи вже радіаційні.
Ліна Костенко
   Цьогоріч виповнюється 36 років відтоді, як на Чорнобильській атомній електростанції (ЧАЕС) 26 квітня 1986 р. сталася найбільша в історії людства ядерна катастрофа, що призвела планетарної трагедії, завдала непоправної шкоди Україні та призвела до приголомшуючих людських, природних та економічних втрат. Чорнобиль став зловісним знаком щонайсильніших саморуйнівних дій людини, найдраматичнішою поразкою в її протиборстві з природою. З’явившись під знаком біблійної зорі “Полин”, той чорний Чорнобиль став якщо й не розплатою, то як найсерйознішою пересторогою людству.
     Одним із перших більш повну картину аварії на Чорнобильській АЕС дав журнал “Newsweek” (Нью-Йорк) 12 травня 1986 р.: “Страшна ядерна аварія охопила Радянський Союз і призвела до викиду радіоактивних хмар над Європою… На цей раз науковий геній людини катастрофічно поєднався з людською помилкою на ЧАЕС в Україні. Москва заховала повну інформацію від свого ж народу і, взагалі, від усіх”.
Намагаючись приховати від світу страшну трагедію, комуністичні владні структури свідомо скоїли ще один злочин, змусивши українцiв “не панiкувати”, а стрункими колонами виходити на парад iз нагоди Першого травня.
    Саме представники українських діаспорних громадських організацій першими доклали багато зусиль для внесення питання Чорнобильської аварії на розгляд у ООН у 1986 р.; українцями Австралії, Великої Британії, Канади, Німеччини, США, Франції та інших країн проводились протестні акції у перші місяці після катастрофи. Демонстрації були викликані політикою приховування радянським урядом причин аварії, її масштабів, негативних наслідків для природного середовища та, найголовніше, життя громадян України і сусідніх з нею держав.
    Українська діаспора, з болем дізнавшись про ці страшні події, одразу ж розпочала свою наполегливу працю в допомозі постраждалим, насамперед у забезпеченні їхнього лікування через надання медичних препаратів та обладнання, а також у донесенні світу правдивої інформації про аварію та її наслідки.
В різних куточках світу створювались різноманітні комісії та фонди допомоги жертвам Чорнобильської катастрофи. Так, у листопаді 1989 р. у США, д-р Зенон і Надія Матківські створюють комітет для збору і відправлення до України першого медичного вантажу. З часом цей комітет перетворився у міжнародну благодійну організацію “Фонд допомоги і розвитку дітям Чорнобиля” (ФДРДЧ), головною метою якого стало збереження життя дітей в Україні після Чорнобильської аварії шляхом втілення необхідних для цього медичних програм. За 22 роки своєї діяльності ФДРДЧ надав Україні допомогу на загальну суму 64,35 млн. доларів США.
    До ФДРДЧ входили відомі українські громадські діячі діаспори й України, сенатори і конгресмени США, меценати-бізнесмени, лікарі, релігійні діячі, представники мистецьких кіл та ін. Зокрема, активним учасником багатьох благодійних заходів був голлівудський актор українського походження Джек Пеленс (Володимир Палагнюк), відомий український меценат. У лютому 1996 р. ФДРДЧ і Українська Православна Церква США вшанували 10-у річницю трагедії на Чорнобильській АЕС за участю Сенатора США від штату Нью-Джерсі Франка Лаутенберга і актора Джека Пеленса, про що писала американська преса, зокрема і газета “Свобода”, Нью-Джерзі від 15 лютого 1996 р.
     Зрештою, завдяки світовій спільноті, у 2017 р. Генеральна Асамблея ООН прийняла рішення про проголошення 26 квітня Міжнародним днем пам’яті про Чорнобильську катастрофу.
    Чорнобильська катастрофа залишила страшний слід не тільки в навколишньому середовищі і житті людей, вибух на ЧАЕС знайшов своє відображення і в творчості українських літераторів і художників як в Україні, так і в діаспорі, нагадуючи людству їх творами про загрозу використання атомної енергетики, про жахіття подібних катастроф. Першими зреагували на це письменники-шістдесятники: Юрій Щербак (документальна повість “Чорнобиль”), Борис Олійник (поема “Сім”), Іван Драч (“Чорнобильська мадонна”), Світлана Йовенко (поема “Вибух”), Володимир Яворівський (роман “Марія з полином у кінці століття”) та ін.
І не можна не згадати в ці трагічні дні про перестороги використання людством атому та страшні наслідки можливої ядерної катастрофи, передбачувані відомим канадським художником та письменником українського походження Василем Куриликом у його картині This is the Nemesis (1965). Не менш відома й інша символічна картина-передбаченя Василя Курилика – Nuclear Age Madonna (1971) або “Нуклеарна Мадонна”, написана ним ще в дочорнобильську добу. Після Чорнобильської трагедії ця картина була наречена “Чорнобильська Мати Божа”. Можливо, саме Боже Провидіння зійшло на художника і він у своїх картинах попереджує: “Люди! Будьте пильні, бо над світом нависла загроза цивілізації…”. Картина Василя Курилика “Чорнобильська Мадонна” стала основою сюжету поеми Івана Драча “Чорнобильська Мадонна”. Ці перестороги залишаються актуальними і сьогодні, коли російські агресори захопили Чорнобильську АЕС і понад п’ять тижнів “охороняли” станцію, і продовжують свій ядерний тероризм і наразі, обстрілюючи територію України в максимально критичній близькості до інших ядерних об’єктів, наражаючи своїми діями Україну і світ на нову ядерну небезпеку.
Не впізнаю – ні зблизька, ні здаля.
Це ти, Маріє, знов ідеш за гробом?
Тепер тут зона, а була земля…
Тут був чорнозем, а тепер — Чорнобиль.
Тут все – було. Який минулий час!
З яких похмурих неземних граматик?
Чи тут вже апокаліпсис почавсь?
Чи знов пройшли тут гунни і сармати?
Все хоче народитися і жить.
І розцвісти. І збутись. І любити.
І вільний кінь вздовж берега біжить,
Не знаючи, що він уже убитий.
(О.Пахльовська “Це ти, Маріє…”
    На жаль, крапку в історії Чорнобильської трагедії поставити неможливо, вона ще й досі триває… Спливають роки, сплітаючись у десятиліття, а чорний день Чорнобильської трагедії залишається найбільшим горем і полум’янітиме чорним вогнищем скорботи для українців ще довго. Ми не повинні ніколи забувати людський вимір цієї трагедії. Чорнобильська аварія стала для нас уроком, за який заплачено дорогу ціну. Тож не треба повторювати помилок. Бережімо навколишній світ!
    У дописі використані документи ЦДАЗУ та інформація із відкритих інтернет-джерел.

Ілюстрація В. Беднарського “Чорнобиль” до обкладинки “Бюлетеню Світового Конгресу Українців” до 10-ї річниці Чорнобильської катастрофи. Торонто, квітень 1996 р.
ЦДАЗУ, ф. 75, оп. 16, спр. 14, арк. 1

Статті “Наслідки катастрофи в Чорнобилі”, “З Надбужанщини про Чорнобиль”, “Поступ” та вірш В. Юрченко “Чорнобиль”.
“Шлях перемоги”. Мюнхен, ч. 28, 13 липня 1986 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 6100-О

Стаття “Публікаційний фільм про Чорнобиль”.
“Шлях перемоги”. Мюнхен, ч. 10, 3 березня 1987 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 6100-О

Стаття О. Бедрія “За Чорнобиль обвинувачуємо Росію!”.
“Шлях перемоги”. Мюнхен, ч. 19, 10 травня 1987 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 6100-О

Стаття “СКВУ проголосив 1987 рік – Роком жертв Чорнобиля”.
“Національна трибуна”. США, ч. 19, 10 травня 1987 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 6101-О

Звіт Чорнобильської комісії при СКВУ за 1986–1988 рр. (фрагмент), [не пізніше 23 листопада 1988 р.]
ЦДАЗУ, ф. 36, оп. 1, спр. 20, арк. 92-93

Звіт Чорнобильської комісії при СКВУ за 1986–1988 рр. (фрагмент), [не пізніше 23 листопада 1988 р.]
ЦДАЗУ, ф. 36, оп. 1, спр. 20, арк. 92-93

Інформація про створення Крайового Чорнобильського комітету (Велика Британія) для відзначення П’ятої річниці Чорнобильської трагедії (фрагмент).
“Обіжне письмо”, № 1/91, 22 лютого 1991 р.
ЦДАЗУ, ф. 27, оп. 2, спр. 8, арк. 12–13

Звернення Президії Секретаріату СКУ щодо відзначення 10-ї річниці трагедії Чорнобиля в Україні та проголошення 1996 року “Роком трагедії Чорнобиля”.
“Бюлетень СКУ”, Торонто, квітень 1996 р.
ЦДАЗУ, ф. 75, оп. 16, спр. 14, арк. 1 зв.

Стаття “Бенкет-бенефіс розпочав відзначування 10-річчя Чорнобиля”,
“Свобода”, Нью-Джерзі, ч.31, 15 лютого 1996 р.
[Електронний ресурс].– Режим доступу: https://svoboda-news.com/svwp/

Джек Пеленс (Володимир Палагнюк) – голлівудський актор українського походження, передає гуманітарну допомогу від Фонду Допомоги Дітям Чорнобиля (США) під час свого візиту в Україну у 1996 р.
Голос Америки, США, 10 березня, 2019. Voice of America – International Broadcasting Bureau.
[Електронний ресурс].– Режим доступу: https://ukrainian.voanews.com/

Плакат “Чорний біль Чорнобиля” до відзначувення 10-річчя трагедії Чорнобиля.
Бюлетень “VII-й Конгрес СФУЖО”, Торонто, 1997 р.
ЦДАЗУ, заг. бібл. ф., інв. № 473

Листок Сестрицтва Св. Ольги при парафії УПЦ Св. Ап. Андрія Первозванного в США, Вашингтон, присвячений 30-й річниці Чорнобильської трагедії та Великодню,

2016 р.
ЦДАЗУ, з колекції родини Петра та Ольги Матул (США), документи на стадії науково-технічного опрацювання.

Листівка “Чорнобильська Мадонна” Василя Курилика. Канада, Niagara Falls Art Gallery, 1986 р.
ЦДАЗУ, з колекції родини Петра та Ольги Матул (США), документи на стадії науково-технічного опрацювання.