ФОРМУВАННЯ НАФ ДОКУМЕНТАМИ ЗАРУБІЖНОЇ УКРАЇНІКИ: НОВЕ НАДХОДЖЕННЯ З США ВІД АСІ ГУМЕЦЬКОЇ

 

Яскравим підсумком роботи колективу ЦДАЗУ до 30-ліття відновлення незалежності України стало нове надходження документів. Цими днями наш архів збагатився цікавою добіркою документів від відомої українки США – Асі Сергіївни Гумецької.
Ася Гумецька народилася 23 травня 1925 року у Харкові в родині письменника Сергія Пилипенко та перекладачки Тетяни Кардиналовської. Після арешту батька у 1933 році, на долю родини випали тяжкі випробування: переслідування, переїзди, війна, примусові роботи… Далі – Італія, Англія і, нарешті, Америка.
Любов до слова та зацікавлення мовами визначають подальшу долю Асі Гумецької. У коледжі Альбертус Магнус вона здобула ступінь бакалавра з французької мови та літератури. Продовжила навчання у Гарвардському університеті, де вивчала слов’янські мови. Тут їй пощастило навчатися та формувати свої наукові інтереси у колі відомих вчених-славістів Юрія Шевельова, Дмитра Чижевського.
Ася Гумецька 45 років! викладала російську, українську мови та літератури в Мічиганському університеті. Читала лекції в Гарварді, Міддлбері, Вейнському та Іллінському університетах. З 1969 по 1979 роки очолювала відділ тестування з російської мови в Educational Testing Service, брала участь у Гарвардській постійній конференції з україністики як віцепрезидент літературної секції, читала лекції з українознавства, давала інтерв’ю з українських питань для «Голосу Америки» (1975–1996) тощо.
Наукові праці професора Асі Гумецької займають вагоме місце у прикладній лінгвістиці, теорії літератури та лінгвопоетиці. Вона майстерний та самобутній перекладач. На окрему увагу і визнання заслуговують її роботи, присвячені викладанню української мови як іноземної. Зокрема, підручник «Modern Ukrainian» витримав 4 видання та вважається одним з найкращих у діаспорі.
Поширюючи українську мову й культуру у світі, Ася Гумецька багато зусиль продовжує віддавати громадській роботі. Вона обіймає керівні посади в Українській вільній академії наук, Науковому товаристві ім. Т. Шевченка, Американській асоціації українських університетських професорів, Світовому конгресі українців, Українському історичному товаристві, Союзі українок Америки тощо.
Архів отримав документи до біографії, спогади, звіти про наукову та громадську діяльність, власні вірші та переклади, почесні грамоти, статті, доповіді, листи та ін.