Презентуємо документальну онлайн-виставку «Незламна духом» (до 150-річчя від дня народження Лесі Українки, поетеси, громадської діячки)

«НІ! Я ЖИВА! Я БУДУ ВІЧНО ЖИТИ!
Я В СЕРЦІ МАЮ ТЕ, ЩО НЕ ВМИРАЄ»
Ці вічні, знайомі нам з дитинства слова стали лейтмотивом документальної онлайн виставки ЦДАЗУ підготовленої з нагоди ювілею Л. Українки
25 лютого 2021 року світове українство як і все українське суспільство, міжнародна гуманітарна громадськість відзначає 150-річчя від дня народження Лариси Косач (1871–1913), більш відомої в світі як Леся Українка.
Вона сповна втілила власну культуротворчу місію – модернізацію та лібералізацію української культури, введення її до загальноєвропейського і світового контексту.
Універсальність творчого генію Лесі Українки беззаперечна. Її поезія, надзвичайно потужна, мала силу, яка долає перешкоди, а це було по-особливому потрібно українській нації на той час. Драматургія дала змогу українському читачеві побачити місце власної у світовій історії, осмислити причини поразок українства і шляхи до звільнення. Лесині проза, літературознавство, публіцистика, фольклорні матеріали – і сьогодні є невичерпним джерелом для істориків, літературознавців, мистецтвознавців, філософів, аби уповні осягнути українську культуру.
І.Франко оцінюючи свою сучасницю заявив, що: «ся хора слабосила дівчина» – «чи не одинокий мужчина на всю новочасну соборну Україну». Адже «від часу Шевченкового «Поховайте та вставайте, кайдани порвіте» Україна не чула такого сильного, гарячого та поетичного слова, як із уст сеї слабосилої хорої дівчини».
Для нас світла постать Лесі Українки – неперебутній скарб української духовної культури, який надихає нас, в Україні й поза Україною сущих, осягнувши власні глибинні джерела через усвідомлення причетності до рідної землі пишатися нею, творячи її новітню історію – історію соборної й незалежної Держави.
Переважна більшість документів виставки публікуються вперше.
Більше про структуру виставки та документи тут: “Незламна духом”