День відкритих дверей в ЦДАЗУ

Цим заходом, приуроченим до 30-річчя незалежності України, ЦДАЗУ розпочав серію зустрічей із відомими і маловідомими українцями, які відіграли вагому роль у примноження і збагачення Національного архівного фонду документами зарубіжного українства та поверненні культурної спадщини на Батьківщину.

17 лютого 2021 року у рамках Дня відкритих дверей в ЦДАЗУ відбулася зустріч із громадсько-політичним діячем, багаторічним Головою громадської спілки «Українська всесвітня координаційна рада» (УВКР), фондоутворювачем ЦДАЗУ Михайлом Ратушним. За його сприяння до архіву були передані документи, що висвітлюють багаторічну діяльність цієї організації, зокрема, матеріали про діяльність українських осередків у різних куточках світу.

Пан Михайло ознайомив учасників зустрічі з історією створення УВКР, основними етапами діяльності та її очільникам, віддавши належне Д. Павличку та світлої пам’яті І. Драчу та М. Гориню. Він зробив унікальний екскурс в історію західної й східної гілок української діаспори та окреслив коло їхніх визначних діячів. Михайло Ярославович поділився особистими враженнями від подорожей до осередків громадських об’єднань українців в Росії, Казахстані й Аргентині, а також відповів на чисельні запитання присутніх. «Ми – різні, але ми єдині!», ‑ ці слова стала М. Ратушного стали лейтмотивом виступу та своєрідним гаслом архівної імпрези, учасниками якої виступили всі присутні – колеги-архівісти, науковці, дипломати представники преси.

Надзвичайно цікавою була розповідь-доповнення про досвід спілкування з українською діаспорою в країнах Латинської Америки Надзвичайного і Повноважного Посланника, відомого українського поета і перекладача, С. Борщевського. Він нагадав присутнім про майбутній ювілей – 100-річчя визнання Аргентиною Української Держави, а також відзначив неоціненний внесок СКВУ (СКУ), УВКР в процес визнання незалежності України на міжнародній арені.

На увагу до особистого внеску у співпрацю ЦДАЗУ та УВКР М. Ратушний вручив директору ЦДАЗУ, І. Мазі посвідчення Почесного члена громадської спілки «Українська всесвітня координаційна рада».

Наприкінці зустрічі Голова ГО «Спілки архівістів України», директор  УНДІАСД, О. Гаранін вручив Михайлу Ратушному Почесну грамоту САУ, якою його відзначено за активну громадянську позицію та значний особистий внесок у примноження й збагачення Національного архівного фонду документами українських організацій і визначних діячів діаспори.

У рамках заходу, усі присутні мали можливість ознайомитись з експозицією «Українська всесвітня координаційна рада: українці світу – незалежній Україні», підготовлену колективом ЦДАЗУ.

Дякуємо за допомогу в організації заходу колегам з Укрдержархіву, ЦДЕА України, ЦДАМЛМ України, ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного та УНДІАСД.

Довідково: Українська всесвітня координаційна рада (УВКР) офіційно створена у 1993 р. згідно з рішенням 1-го Всесвітнього форуму українців для захисту мовних, національно-культурних, освітніх, творчих, соціально-економічних інтересів українців у світі. Документи, що надійшли до ЦДАЗУ завдяки М.Ратушному, поклали початок важливим партнерським взаєминам між ЦДАЗУ та УВКР у справі створення джерельної бази для майбутніх досліджень з історії світового українства. Передані документи висвітлюють багаторічну діяльність цієї громадської спілки, зокрема, чисельних українських осередків у різних куточках світу, і є вагомим надбанням історико-культурної спадщини української нації.

Прес-реліз

Під час зустрічі були дотримані вимоги до проведення карантинних заходів.