ДОКУМЕНТАЛЬНІ НАДХОДЖЕННЯ ВІД ОЛЬГИ МАТУЛИ, УКРАЇНСЬКОЇ ГРОМАДСЬКОЇ, КУЛЬТУРНО-ОСВІТНЬОЇ ТА РЕЛІГІЙНОЇ ДІЯЧКИ У США

ДОКУМЕНТАЛЬНІ НАДХОДЖЕННЯ ВІД ОЛЬГИ МАТУЛИ, УКРАЇНСЬКОЇ ГРОМАДСЬКОЇ, КУЛЬТУРНО-ОСВІТНЬОЇ ТА РЕЛІГІЙНОЇ ДІЯЧКИ У США

 

Напередодні Різдва Христового та Нового року  до ЦДАЗУ надійшли в дар документи та друковані діаспорні видання від пані Ольги Матули (США), які в черговий раз поповнили фонд родини Петра та Ольги Матул – відомих українських благодійників, громадських, культурно-освітніх і релігійних діячів у США, що знаходиться на зберіганні в архіві.

Серед переданих документів – спогади св. п. Варвари Діберт (мами пані Ольги Матули) про Голодомор 1932–1933 рр. в Україні, яка була свідком і учасником Визвольних змагань 1917–1921 рр. та свідчила у Міжнародному суді ООН у Гаазі (1987 р.) щодо визнання Голодомору в Україні геноцидом; листування Ольги Матули з різними діячами та державними, громадсько-політичними, культурно-освітніми, релігійними організаціями і благодійними фондами США та України; листування з Катериною Кричевською-Росандич, американською художницею українського походження; Миколою Кагарлицьким, заслуженим діячем мистецтв Украïни; листування з Надією Світличною, учасницею руху шістдесятників, правозахисницею, членкинею Закордонного представництва Української Гельсінської групи, у тому числі й щодо збирання пожертв на встановлення пам’ятника на місці масових розстрілів української інтелігенції в урочищі Сандармох – у 2004 р. Товариство української культури «Калина» коштом світового українства спорудило гранітний козацький хрест «Убієнним синам України» та ін.

Також цікавим для дослідників, після науково-технічного упорядкування, стане і листування Фонду допомоги Україні, створеного у 1989 р. при Сестрицтві парафії УПЦ Св. Ап. Андрія Первозванного в США, Вашингтон, координатором якого з моменту створення 27 років поспіль була Ольга Матула, і яка до цього часу не полишає харитативної роботи та є незмінним дописувачем бюлетеню парафії «Катедральний дзвін». Документи висвітлюють різносторонню діяльність Сестрицтва та Фонду, у т.ч. спільно із ЗУАДК (Злучений Український Американський Допомоговий Комітет), спрямовану на допомогу сиротам, хворим, будинкам престарілих, переселенцям із Чорнобильської зони, воїнам АТО, церковним громадам (у т,ч. і у справі будівництва храмів), сільським школам і бібліотекам, виплату стипендій студентам тощо.

Колектив архіву дякує пані Ользі МАТУЛІ за передавання такого цінного дару, вітає з прийдешнім Різдвом Христовим і Новим роком та має надію на подальшу плідну співпрацю.