«Небесні істоти» Міртали Пилипенко

До ЦДАЗУ надійшла нова збірка документів відомої скульпторки та поетеси Міртали Пилипенко (США).

У творчому світі вона відома під кількома прізвищами – Кардиналовська, Бентова, Пилипенко, Міртала.

Під першим вийшли її поетичні спроби, під другим (після одруження) вона виставляла свої скульптури, пізніше почала вживати як творчий псевдонім власне ім’я. Після відвідин України 1991 року використовує своє дівоче прізвище – Пилипенко.

Міртала молодша донька Сергія Володимировича Пилипенка (1891 – 1934), репресованого українського письменника, журналіста, громадського діяча та Тетяни Михайлівни Кардиналовської (1899 – 1993) – педагога, мемуаристки, культурно-освітньої діячки. Народившись 1929 року в Україні (Харків), з 1947 року вона живе і працює у США.

Міртала Пилипеко закінчила школу мистецтва при Бостонському університеті, навчалась в школі мистецтв Ля Гранд Шомієр (Париж, Франція), звання бакалавра мистецтв одержала у Тафтському університеті.

До архіву надійшли документи про навчання пані Міртали; автобіографія в малюнках; дипломи, подяки, привітання; фотографії з різних подій у житті митця; публікації, рецензії про її творчість (скульптора та поета) в періодичних виданнях різних країн світу з 50-х років ХХ ст. по сьогоднішній день, запрошення, афіші виставок, програми семінарів, що походили в США, Україні та ін., фотографії численних скульптурних творів, плани скульптурно-просторових проєктів, серія авторських фотографій «Небесні істоти».

Міртала Пилипенко передала до ЦДАЗУ й ретроспективу своїх поезій: від перших спроб пера у дитинстві до останніх книг поетичних творів. Серед них – «Cosmic Visions», що у 2009 році була визнана кращою книгою року в США.

Ряд документів, що увійдуть до особового фонду митця, розповідають про увічнення пам’яті Сергія Пилипека («Пилипенківські читання», «Пилипенківський зошит» та ін.) у Харківському національному університеті міського господарства (2001 – 2006), про участь Міртали Пилипенко у конкурсі на кращій ескізний проект Монумента Незалежності України (1997), про скульптурну композицію «Шлях до себе» біля нового корпусу Острозької академії (2019) та ін.

До музейної колекції архіву увійдуть пам’ятні медалі, вишукані медальйони, створені талантом Міртали Пилипенко.