Павло Маскалик: «Служити людям – любити їх»

21 червня відзначає свій 78-й день народження актор Українського народного театру в Пряшеві (Словаччина), письменник, поет, публіцист, активний громадський діяч, багатогранна особистість, один з представників могутньої когорти духовних світочів українського народу – ПАВЛО МАСКАЛИК.

У 2014 р. пан Павло передав на постійне зберігання до ЦДАЗУ цінну колекцію документів, які розповідають про його творчу діяльність. Ці документи стали основою виставки «Моє життя – в житті мого народу. Творчими дорогами Павла Маскалика», підготовленою Центральним державним архівом зарубіжної україніки два роки тому. Експозиція, яку було відкрито у київському Музеї Марії Заньковецької, викликала чималий інтерес відвідувачів.

Ядро творчості Павла Маскалика – це передусім його служіння у трупі Українського народного театру, де ним було створено низку незабутніх образів у спектаклях: «На сьомому небі» (М. Зарудного), «Маків цвіт» та «Ілько Липей» (І. Гриць-Дуди), «Міщани» (М. Горького»), «Украдене щастя» (І. Франка), «Фараони» (О. Коломійця), «Суєта» (І. Карпенко-Карого), «Павук» (М. Кропивницького), «Хома Брут» (М. Гоголя), «Три сестри» (А. Чехова) та багато інших.

Павло Маскалик вдало виступав як у ролях світової класичної драматургії (у п’єсах В. Шекспіра, Ж.-Б. Мольєра, К. Гольдоні, Б. Шоу), так і у виставах словацьких авторів (П. Ковачіка, Я. Соловича, І. Буковича та ін.).

Свою театральну майстерність актор також вдало поєднав з режисерськими здібностями, будучи асистентом режисера Українського народного театру, пан Павло долучився до втілення на сцені таких шедеврів як «Варшавська мелодія» (Л. Зоріна) та «Справа Макропулос» (К. Чапека).

Необхідно зазначити, що Павло Маскалик також талановитий драматург, перекладач, автор творів для дітей, у його доробку драматизація багатьох казок та оповідань. Так, на українській студії Чехословацького радіо ним були поставлені казки В. Нестайка «Пригоди малого Олексія», О. Олеся «Микита Кожум’яка», І. Манжури «Іван Голик» та «Всесвітній судовий процес» за казкою Івана Франка «Як звірі правувалися з людьми».

Творчість майстра багатогранна та гідна широкого висвітлення, але сьогодні, у день народження пана Павла ЦДАЗУ хоче висловити величезну подяку за творчий внесок у розвиток культури та примноження мистецьких скарбів.

Колектив архіву вітає Павла Маскалика з Днем народження та щиро зичить творчої наснаги, душевного натхнення, міцного здоров’я та довгих років життя. Пишаємось та цінуємо нашу тісну дружбу та співпрацю. Сподіваємось отримати ще багато добрих звісток від майстра!

Запрошуємо до перегляду невеликої добірки документів про Павла Маскалика з фондів ЦДАЗУ.