Круглий стіл на тему “Повернення культурних цінностей в Україну”. Організатори заходу – Комітет Верховної Ради України з питань культури і духовності


Круглий стіл на тему “Повернення культурних цінностей в Україну”. Організатори заходу – Комітет Верховної Ради України з питань культури і духовності.
 

11 лютого 2009 року в приміщенні Дипломатичної академії України відбувся круглий стіл на тему “Повернення культурних цінностей в Україну”. Організатори заходу – Комітет Верховної Ради України з питань культури і духовності, Міністерство закордонних справ України, Міністерство культури і туризму України, Державний комітет архівів України, Дипломатична академія України при Міністерстві закордонних справ України, Центральний державний архів зарубіжної україніки. Мета круглого столу – вироблення конструктивних рішень щодо вдосконалення механізмів повернення культурних цінностей, у тому числі і архівних, в Україну та внесення змін до Закону України “Про вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей” №1068-XIV від 21 вересня 1999 р.

На урочистому відкритті виступили ректор Дипломатичної академії України при МЗС України проф. Б. І. Гуменюк, голова Комітету з питань культури і духовності В. О. Яворівський, голова Ради з питань етнонаціональної політики при Президентові України, екс-Міністр закордонних справ України Г. Й. Удовенко, екс-Міністр закордонних справ України А. М. Зленко, заступник міністра культури і туризму України М. М. Яковина, перший голова Комітету з питань культури і духовності Верховної Ради України О. К. Федорук, заступник Голови Державного комітету архівів України К. Є. Новохатський, які відзначили складність та значущість проблеми повернення культурних цінностей в Україну та вказали на важливість проведення круглого столу у Дипломатичній академії України в контексті необхідності виховання нового покоління українських дипломатів та формування їх патріотичного світогляду.

У рамках круглого столу “Повернення культурних цінностей в Україну” відбулося кілька акцій. Відбулася презентація Центрального державного архіву зарубіжної україніки та виставки “Перші документальні надходження до Центрального державного архіву зарубіжної україніки”. Презентація виставки ЦДАЗУ стала можлива насамперед завдяки сприянню Міністерства закордонних справ України та його Генерального консульства України в Пряшеві (Словаччина), яке у квітні 2008 року передало на зберігання до ЦДАЗУ приватну колекцію документів із Словаччини. Експозиція висвітлює громадсько-політичну та освітянську діяльність українських емігрантських організацій, театральне та літературне життя українських емігрантів у Чехословаччині у міжвоєнний та воєнний період. Серед документів, представлених у експозиції – окремі матеріали з життя Української господарської академії в м. Подєбради (ЧСР) у 1922-1935 років; матеріали, присвячені трагічній загибелі 25 травня 1926 року Симона Петлюри; документальні та фотоматеріали із таборового життя інтернованих українських військовополонених; часописи дитячих притулків в м. Подєбради та інших містах Чехословаччини; сатиричні журнали української еміграції, що видавалися у Відні, Львові, Празі у 20-і – 30-і роки ХХ ст.; листи та рукописи актора Миколи Садовського; твори відомого поета О. Олеся з автографом; оригінали поштової листівки О. Кобилянської та її фото у колі близьких людей та ін. Ці та багато інших документів, дають можливість розкрити невідомі для сучасників сторінки життя українців на вигнанні.

Великий інтерес викликали також і експозиції виставок “Історія повернення фотодокументів до Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г. Пшеничного” та “Живопис Володимира Винниченка”, де уперше були представлені картини Володимира Винниченка передані Інституту літератури ім. Т. Г. Шевченка НАН України із сховищ Бахметєвського архіву (США).

Питанням правового та організаційного забезпечення повернення в Україну культурних цінностей, актуальним проблемам повернення “еміграційної” архівної україніки, активізації участі дипломатичних та консульських представництв України у координації взаємодії архівних служб України з урядами європейських країн та українською діаспорою та іншим аспектам повернення культурних цінностей в Україну були присвячені доповіді М. М. Яковини, М. В. Скуратівського, Ю. Я. Кулініча, О. К. Федорука, С. І. Кота, С. А. Гальченка, В. Д. Боєчка, Н. О. Топішко, І. Б. Матяш, І. М. Ключковської, М. Г. Палієнко та ін.

У заході брали участь представники Міністерства закордонних справ України, Міністерства культури і туризму України, Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України Мінкультури і туризму України, Національної ради з питань культури і духовності при Президентові України, Національної академії наук України, Українського інституту національної пам’яті, Українського науково-дослідного інституту архівної справи та документознавства (УНДІАСД), Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Національного університету “Києво-Могилянська академія”, Міжнародного інституту освіти, культури та зв’язків з діаспорою (м. Львів), викладачі та слухачі Дипломатичної академії України при МЗС України, керівники центральних державних архівів України, представники ЗМІ та творчої інтелігенції. Учасниками круглого столу були запропоновані конструктивні рішення щодо вдосконалення механізмів повернення культурних цінностей в Україну.