«Ой, гоп, чобітки, піддайте охоти! Потанцюєм досхочу – підем до роботи!»

ЦДАЗУ презентує документальну онлайн виставку «Ой, гоп, чобітки, піддайте охоти! Потанцюєм досхочу – підем до роботи!», присвячену внеску української діаспори у розвиток народного танцювального мистецтва та приурочену до 125-ї річниці від дня народження Василя Авраменка.

Внесок української діаспори у збереження традицій та українське мистецтво загалом, і Василя Авраменка, зокрема, був настільки потужним, що сьогодні українські танцювальні колективи існують та активно концертують у США, Канаді, Аргентині, Бразилії, Європі, Південно-Африканській Республіці, Йорданії, Австралії, Японії, Китаї та багатьох інших країнах світу. Українським народним танцем захоплюються мільйони глядачів і найвибагливіших знавців народної хореографії. Саме його популяризації присвятив все своє життя Василь Авраменко (1895–1981) – великий патріот України та помітна постать в історії українського мистецтва XX століття.

Василь Авраменко, активний учасник Перших визвольних змагань, свою творчу кар’єру почав у театрі Миколи Садовського за порадою Симона Петлюри, а згодом, опинившись у Калішському таборі для інтернованих вояків УНР (Польща), зорганізував там у 1921 р. танцювальну школу, звідки власне і почався тріумф українського народного танцю в Європі, Америці та інших країнах світу.

Відроджуючи український народний танець, Василь Авраменко організовував інструкторські курси та школи українських національних танців спочатку у Західній Європі, а згодом у Канаді та США, куди він емігрував наприкінці 1925 р. і де виступав із концертними програмами.

Початком великого тріумфу стала Канадська національна виставка в Торонто (1926). Тоді колектив Василя Авраменка дав 12 восьмихвилинних виступів, за якими спостерігали 25 тис. осіб. Але вершиною його сценічного успіху можна вважати концерт у Метрополітен-опері в Нью-Йорку (1931), участь у якому взяли понад 500 танцюристів та 100 хористів. Це було гідне відзначення 10-ліття з дня заснування першої школи українського національного танцю в Каліші та 35-річчя маестро. Танцювальний колектив під орудою Василя Авраменка брав участь у спільному концертному турне з хором Олександра Кошиця на честь 200-літнього ювілею Джорджа Вашингтона (1932), виступав на Всесвітній виставці в Чикаго (1933) та інших культурних заходах. Через танцювальні курси Василя Авраменка пройшли незліченні тисячі української молоді в діаспорі, що зв’язали їх тісніше з українським народом і його культурою.

Українські національні танці, що їх популяризував Василь Авраменко, гастролюючи Австралією, Північною і Південною Америкою, Ізраїлем, мали величезний національно-освітній та політично-пропагандивний вплив на представників української діаспори, та разом із хоровим мистецтвом урятували душі молодого покоління, відірваного від рідного краю предків. Сьогодні майже всі імпрези в українській діаспорі включають у свої програми виступи українських танцювальних колективів, основи створення та традиції яких були закладені стараннями Василя Авраменка.

Проте Василь Авраменко прославився не тільки як балетмейстер, хореограф, педагог та засновник шкіл українського національного танцю. В історії українського кіно він залишив своє помітне місце як сценарист, режисер і продюсер української кіноіндустрії за кордоном, заснував свою кіностудію, здійснив екранізацію «Наталки Полтавки» (1936) і «Запорожця за Дунаєм» (1939), був режисером і продюсером низки документальних фільмів, що демонструвалися в кінотеатрах США, Канади та інших країн світу. Митець звертався до кінематографу у першу чергу для популяризації українського танцю: його фільм «Тріумф українського танцю», що вийшов на екрани у 1954 р., став результатом його двадцятип’ятилітньої творчої роботи на ниві танцювального мистецтва.

Окрім творчої, важливою була і наукова діяльність митця. У 1947 р. він видав книгу «Українські народні танки, музика і стрій», у якій підсумував результати своєї творчої та наукової діяльності.

Загалом, «творчий стаж» митця становить понад 60 років з урахуванням роботи в театрі Миколи Садовського в роки Українських визвольних змагань 1917–1921 рр.

Упокоївся великий український патріот Василь Авраменко 1981 року у Нью-Йорку. За його заповітом, у 1993 р. його прах було перевезено до рідного с. Стеблів (Корсунь-Шевченківський р-н, Черкаська обл.), де поховано при великій кількості народу та представників культурних і наукових кіл.

Василь Авраменко увійшов до історії світового мистецтва як один із найвидатніших українських митців, якому судилося здійснити свою місію посланця України до народів світу. До звершень митця належить розкриття перед світом образу рідного, феноменально обдарованого народу та його найцінніших духовних надбань – волелюбності та поетичного світовідчуття, в яких відбилося єство правічної мистецької культури України.

Виставка підготовлена за архівними документами та періодичними виданнями ЦДАЗУ, що хронологічно охоплюють період 1915–2000 рр.

«Народний дух з занепаду підняти»

Ілюстрація Я. Паладія «Гонта» та вірш Л. Полтави до ілюстрованої та віршованої «Абетки з історії України», Нью-Йорк, 1973 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 285-О
Василь Авраменко, сольний танець «Гонта», б/д
ЦДАЗУ, документи на стадії науково-технічного опрацювання
Актори «Драматичного товариства імені Івана Котляревського» табору для інтернованих українських вояків у Фрайштадті, (Австро-Угорщина), [1915–1916 рр.]
ЦДАЗУ, ф. 7, оп. 1, спр. 6, арк. 17, 32
Оголошення про конкурс танцюристів-хористів у таборі для інтернованих українських вояків у Німецькому Яблонному (Чехословаччина).
«Голос табора», Німецьке Яблонне, ч. 6–7, 22 листопада 1919 р.
ЦДАЗУ, ф. 15, оп. 2, спр. 57, арк. 24, 31
Фрагмент книги С. Наріжного «Українська еміграція. Культурна праця української еміграції між двома світовими війнами» про організацію Василем Авраменком у 1921 р. школи національного танцю у таборі для інтернованих українських вояків у Каліші (Польща). Прага, 1942 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 2098-О
Василь Авраменко, б/д
ЦДАЗУ, заг. бібл. ф., інв. № 895
Фрагмент спогадів Василя Авраменка про початок відродження українського національного танку у таборі для інтернованих українських вояків у Каліші (Польща) на початку лютого 1921 р., б/д
ЦДАЗУ, документи на стадії науково-технічного опрацювання
Шаржі О. Карпенка на танцюристів першої школи українського танцю Василя Авраменка у таборі для інтернованих українських вояків у Каліші (Польща), [1921 р.]
ЦДАЗУ, заг. бібл. ф., інв. № 2332
Фрагмент статті Василя Авраменка «На хвилях революційних подій (із спогадів)».
Альманах УНС на 1978 р., Джерсі-Сіті – Нью-Йорк.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 5, інв. № 2111-Д
Стаття К. Лавриновича «Український балєт (З приводу виступів В. Авраменка)».
«Наш світ», Варшава, ч. 4, 27 квітня 1924 р.
ЦДАЗУ, ф. 15, оп. 1, спр. 73, арк. 30–30 зв.
Театральна трупа Василя Авраменка після виступу на площі «Сокола-Батька». Львів, 1925 р.
ЦДАЗУ, заг. бібл. ф., інв. № 2379
Стаття В. О’Коннор Вілінської «Танки В. Авраменка».
«Тризуб», Париж, ч. 6, 22 листопада 1925 р.
ЦДАЗУ, ф. 15, оп. 1, спр. 115, арк. 89 зв.–90 зв.
Українські емігранти на заняттях у школі українських танців Василя Авраменка. Справа наліво: Михайло Теліга, Олена Теліга (Шовгенів). Подєбради, 1925 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 2097-О
Українські емігранти, які навчалися у школі українських танців Василя Авраменка. У центрі справа (сидить) Василь Авраменко; 3-й ряд зліва: Олена Теліга (3-тя), Михайло Теліга. Подєбради, 1925 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 2097-О
Реклама альбому українських танців для фортепіано Я. Ярославенка «Українські національні танці», що входять в постійний репертуар балетмейстера Василя Авраменка. Львів, б/д
ЦДАЗУ, ф. 16, оп. 1, спр. 32, арк. 12
Стаття «Популярність українських танків серед молоді. Василь Авраменко, творець народних танків». Вінніпег, 1956 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 60-О
Василь Авраменко з наймолодшими солістами своєї танцювальної школи у Форт-Вільямі. Онтаріо, 1926 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 3118-О
Школа українських танців Василя Авраменка при Українському інституті ім. Петра Могили. Саскатун, 1928 р.
ЦДАЗУ, заг. бібл. ф., інв. № 2332
Стаття «Василь Авраменко».
«Народна воля», Скрентон, ч. 74, 2 липня 1929 р.
ЦДАЗУ, заг. бібл. ф., інв. № 108
Афіша про відкриття школи українських національних танців Василя Авраменка у Філадельфії, 1929 р.
«Народна воля», Скрентон, ч. 26, 5 березня 1929 р.
ЦДАЗУ, заг. бібл. ф., інв. № 108
Школа українських національних танців Василя Авраменка, Нью-Йорк, травень 1929 р.
ЦДАЗУ, заг. бібл. ф., інв. № 2416
Повідомлення про відкриття школи українського танцю і балету Василя Авраменка у Нью-Йорку.
«Народна воля», Скрентон, ч. 120, 25 жовтня 1929 р.
ЦДАЗУ, заг. бібл. ф., інв. № 108
Стаття «Авраменкові танки. З приводу попису в Олифанті».
«Народна воля», Скрентон, ч. 122, 31 жовтня 1929 р.
ЦДАЗУ, заг. бібл. ф., інв. № 108
Школа українських національних танців Василя Авраменка в Олифанті, 1929 р.
ЦДАЗУ, заг. бібл. ф., інв. № 2332
Програма вечора українських національних танців в Тейлорі і Скрентоні, 1–2 листопада 1929 р.
«Народна воля», Скрентон, ч. 122, 31 жовтня 1929 р.
ЦДАЗУ, заг. бібл. ф., інв. № 108
Василь Авраменко, сольний танець «Чумак», б/д
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 3118-О
Стаття «The Tenth Anniversary of Vasile Avramenko’s School of Ukrainian Folk Dance and Ballet. Celebrated at the Metropolitan Opera House, New York. Saturday, April, 1931».
«Forum», Скрентон, ч. 73, 1988 р.
ЦДАЗУ, заг. бібл. ф., інв. № 3453
Програма концерту з нагоди 200-ліття від дня народження Джорджа Вашингтона в Карнегі Голл, Нью-Йорк, 8 травня 1932 р.
ЦДАЗУ, заг. бібл. ф., інв. № 2416
Стаття «Українські Еміґранти в Злучених Державах Відсвяткували 200-Літні Роковини Юрія Вашинґтона».
«Новий шлях», Саскатун, ч. 19, 10 травня 1932 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5998-О
«Alexander Koshetz and his Ukrainian chorus» – на фото Олександр Кошиць і Василь Авраменко з артистами хору та танцювальної групи українських народних танців під час гастролей на честь 200-літнього ювілею Джорджа Вашингтона, 1932 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 165-О
Стаття «Українська Всесвітня Вистава».
«Новий шлях», Саскатун, ч. 23, 28 червня 1932 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5998-О
Фрагмент статті «Українська пісня, танок, музика і театральне мистецтво на Світовій Виставі в Шікаґо».
«Свобода», Джерсі-Сіті, ч. 46, 27 лютого 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 165-О
Стаття «Укр. маніфестація на Виставі в Шикаґо».
«Новий шлях», Саскатун, ч. 35, 29 серпня 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5999-О
Український павільйон на Всесвітній виставці в Чикаго, червень 1933 р
ЦДАЗУ, заг. бібл. ф., інв. № 2416
Стаття Т. Свистуна «Вражіння з “Укр. тижня” в Шикаґо».
«Новий шлях», Саскатун, ч. 36, 5 вересня 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5999-О
Обкладинка та фрагменти презентаційного буклету першого українського звукового фільму-опери В. Авраменка «Наталка Полтавка». Нью-Йорк, 1936 р.
ЦДАЗУ, заг. бібл. ф., інв. № 895
Стаття «Наталка Полтавка у фільмі».
«Рада», Чернівці, ч. 2, 14 березня 1937 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 6257-О
Обкладинка та фрагменти «Вістника української фільмової студії Василя Авраменка “Запорожець за Дунаєм”». Вінніпег, ч. 1, січень 1938 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 5, інв. № 1987-Д
Обкладинка та фрагменти книги Василя Авраменка «Українські національні танки, музика і стрій». Голівуд, 1947 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 4, інв. № 1824-В
Афіша «Танкові інструкторські курси відбудуться в Ню Йорку під особистим проводом Василя Авраменка». Нью-Йорк, [1955 р.]
ЦДАЗУ, документи на стадії науково-технічного опрацювання
Афіша прем’єрного показу документальних фільмів Василя Авраменка про перебіг подій на ІІ Ватиканському Соборі, перше богослужіння Верховного архієпископа Львівського – предстоятеля Української греко-католицької церкви, найменування Йосифа Сліпого на кардинала Папою Павлом VI.
«Свобода», Джерсі-Сіті і Нью-Йорк, ч. 19, 29 січня 1965 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 6475-О
Афіша показу документальних фільмів Василя Авраменка про кардинальське торжество митрополита ісповідника Кир Йосифа Сліпого, першу подорож Папи Павла VI до Святої Землі і другу до Індії, промову Папи Павла VI до українців.
«Свобода», Джерсі-Сіті і Нью-Йорк, ч. 61, 1 квітня 1966 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 6476-О
Оголошення «Української танкової академії і фільмової студії Авраменка» про відкриття танцювальної й акторської школи, створення першого українського учительсько-інструкторського танцювального фільму. Голлівуд, вересень 1968 р.
ЦДАЗУ, ф. 68, оп. 2, спр. 25, арк. 50
Афіша показу фільмів Василя Авраменка у Нью-Йорку і околицях 8–13 травня 1969 р.
«Свобода», Джерсі-Сіті і Нью-Йорк, ч. 87, 10 травня 1969 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 6479
Повідомлення Василя Авраменка про його подорож до Риму для участі в освяченні храму Святої Софії та показу своїх документальних фільмів.
«Свобода», Джерсі-Сіті і Нью-Йорк, ч. 154, 23 серпня 1969 р.
ЦДАЗУ, ф. 30, оп. 1, спр. 1, арк. 1 зв.
Фрагмент статті В. Луціва «Моя подорож до Ізраїлю».
«Свобода», Джерсі-Сіті і Нью-Йорк, ч. 119, 25 червня 1971 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 6482-О
Звернення Василя Авраменка «До всіх українців» щодо організації українського фестивалю пісні, музики, танцю і народного мистецтва в Єрусалимі влітку 1971 р. Єрусалим, 1971 р.
ЦДАЗУ, із колекції П. Дорожинського, документи на стадії науково-технічного опрацювання
Стаття «Авраменко в Ізраїлі». Лос-Анжелес, 15 квітня 1972 р.
ЦДАЗУ, ф. 30, оп. 1, спр. 1, арк. 6
Афіша «Перший український фестиваль мішаних хорів і танцювальних ансамблів східньої Канади», 1 червня 1975 р
ЦДАЗУ, ф. 41, оп. 1, спр. 47, арк. 2
Фрагмент танцю «Запорожці», б/д
ЦДАЗУ, заг. бібл. ф., інв. № 893
Програма Українського фестивалю танцювальних ансамблів та хорів. Ванкувер, 22 травня 1977 р.
ЦДАЗУ, ф. 36, оп. 1, спр. 65, арк. 5–7, 8 зв.
«Prince Charles in Ukrainian Dance» – престолонаслідник Великої Британії Чарльз, принц Уельський під час відвідин української громади в Дербі (Англія). 27 лютого 1981 р. «Forum», Скрентон, ч. 47, 1981 р.
ЦДАЗУ, заг. бібл. ф., інв. № 3445
Василь Авраменко, б/д
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 4, інв. № 242-В
Повідомлення «Помер Василь Авраменко». «Народна воля», Скрентон, ч. 20, 14 травня 1981 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 6333-О

«Я знову вернув до порога, де батьківська рідна земля»

Лист віце-прем’єр-міністра М. Жулинського до президента Академії наук України Б. Патона щодо сприяння проведення перепоховання праху Василя Авраменка у с. Стеблів (Черкаська обл.). Київ, 15 січня 1993 р.
ЦДАЗУ, ф. 68, оп. 2, спр. 20, арк. 6
Інформація про перепоховання праху Василя Авраменка 4–5 травня 1993 р. у с. Стеблів (Черкаська обл.), б/д
ЦДАЗУ, ф. 68, оп. 2, спр. 20, арк. 11–12
Лист О. Федорука, голови Національної комісії з питань повернення в Україну культурних цінностей до представника Президента України в Корсунь-Шевченківському р-ні Черкаської області щодо архівної спадщини Василя Авраменка та встановлення йому пам’ятника у с. Стеблів. 23 травня 1994 р.
ЦДАЗУ, ф. 68, оп. 2, спр. 20, арк. 22–23
Стаття А. Білан «Сини повертаються».
«Українська культура», Київ, вересень-жовтень 1993 р.
ЦДАЗУ, ф. 68, оп. 2, спр. 20, арк. 27 зв.–28
Програма святкового вечора українського танцю у Національній опері України, присвяченого 100-річчю від дня народження Василя Авраменка. Київ, 21 березня 1995 р.
ЦДАЗУ, ф. 68, оп. 2, спр. 25, арк. 5–8
Стаття Л. Титаренко «Ми повинні працювати для держави навіть тоді, коли з нами не схочуть знатися».
«Голос України», Київ, ч. 185, 30 вересня 1995 р.
ЦДАЗУ, ф. 68, оп. 2, спр. 25, арк. 32
Диплом учасника Всеукраїнського фестивалю народного танцю до 100-річчя від дня народження Василя Авраменка, 1995 р.
ЦДАЗУ, ф. 68, оп. 2, спр. 25, арк. 46–46 зв.
Лист О. Федорука, голови Державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України до Національного архіву Канади щодо можливості передачі архівної спадщини Василя Авраменка в Україну. Київ, 14 листопада 2000 р.
ЦДАЗУ, ф. 68, оп. 2, спр. 25, арк. 55
Лист Василя Авраменка до Національного архіву Канади із розпорядженням передати його архівну спадщину в Україну, коли вона стане незалежною. Оттава, 22 листопада 1977 р.
ЦДАЗУ, ф. 68, оп. 2, спр. 25, арк. 56
Обкладинка журналу «Forum» із фоторепортажем з 25-го Українського фестивалю Українського братського союзу (UFA).
«Forum», Скрентон, ч. 102, 2000 р.
ЦДАЗУ, заг. бібл. ф., інв. № 3180