Італійсько-український Круглий стіл “Повернення та збереження культурних цінностей: досвід Італії й України”

Італійсько-український Круглий стіл “Повернення та збереження культурних цінностей: досвід Італії й України”

28 січня 2009 р. у приміщенні Музею мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків (м. Київ) відбувся італійсько-український Круглий стіл “Повернення та збереження культурних цінностей: досвід Італії й України”. Ініціатором заходу був Італійський інститут культури в Україні (м. Київ) на чолі з директором – професором Нікола Франко Баллоні.

У роботі Круглого столу взяли участь Посол Італії в Україні П’єтро Джованні Доннічі, Командувач Головної служби карабінерів з охорони культурної спадщини при Міністерстві культурної спадщини та діяльності Італії Джованні Ністрі, Голова Національної ради з питань культури і духовності при Президентові України Жулинський М. Г., заступник Міністра культури і туризму України Кохан Т. Г., Голова державної служби контролю за переміщенням культурних цінностей через державний кордон України Савчук Ю. К., директори українських музеїв, галерей мистецтв, історико-культурних заповідників, ЗМІ та ін.

Центральний державний архів зарубіжної україніки на Круглому столі представляли Кулініч Ю. Я., директор та Лихолоб Н. І., начальник відділу використання інформації документів.

У ході роботи Круглого столу були висвітлені основні напрямки державної політики щодо повернення культурних цінностей як в Італії, так і в Україні, представлені результати спільних українсько-італійських проектів у цьому напрямку, зокрема транснаціональної номінації генуезьких фортифікаційних споруд у Середземномор’ї та Причорномор’ї до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, реставрації мозаїк Національного історико-археологічного заповідника “Ольвія” та ін.

Директор ЦДАЗУ Кулініч Ю. Я. виступив з доповіддю, у якій проінформував учасників Круглого столу про створення нового архіву в Україні та його завдання щодо повернення в Україну документальної спадщини українського народу, створення єдиного банку даних про перебування архівної україніки в державних, інституційних та приватних архівах іноземних держав.

Учасники Круглого столу були ознайомлені з досвідом Італії у поверненні культурного надбання, зокрема з масштабним італійським проектом “Nostoi. Віднайдені шедеври”. Досвідом роботи у поверненні культурних цінностей нелегального походження іноземним країнам поділився також Командувач Головної служби карабінерів з охорони культурної спадщини при Міністерстві культурної спадщини та діяльності Італії. Служба бере активну участь у поверненні іншим країнам культурних цінностей нелегального походження, що були вивезені до Італії.

По закінченні круглого столу відбулося відкриття виставки графічних робіт видатного італійського художника XVIII ст. Ф. Гварді “Сім віднайдених шедеврів Франческо Гварді”, що були нещодавно знайдені у фондах Львівської галереї мистецтв, а також експозиції трьох археологічних знахідок II-XIV ст., що були нелегально вивезені з України та після їх повернення зберігаються у фондах Національного музею історії України. Поверненню цих художніх витворів мистецтва суспільство має завдячувати саме італійському проекту “Nostoi. Віднайдені шедеври” та Головній службі карабінерів з охорони культурної спадщини при Міністерстві культурної спадщини та діяльності Італії.

Виступ директора ЦДАЗУ з презентацією архіву

Вручення почесної відзнаки Головної служби
карабінерів з охорони культурної спадщини Італії Миколі Жулинському.
Вручає Голова Головної служби карабінерів з охорони культурної спадщини Італії Джованні Ністрі