Володимир Пилипчук: любити Батьківщину потрібно не абстрактно, а конкретними справами

26 лютогоу читальному залі ЦДАЗУ в рамках Дня відкритих дверей відбулася зустріч-дискусія з посланцем найбільшої зарубіжної діаспори світу «Українці Росії» Валентином Пилипчуком, представником правління Загальноросійської громадської національно-культурної організації (ЗГНКО) «Український конгрес Росії» (м. Петропавловськ-Камчатський, РФ), членом Президії Української всесвітньої координаційної ради (УВКР).

Валентин Пилипчук стояв біля витоків одного з найпотужніших громадських об’єднань на Далекому Сході – Національно-культурної автономії українців Камчатки (НКАУ Камчатки), був організатором і меценатом українського недільного класу в Петропавловську-Камчатському, ідейним натхненником тематичних вечорів у Клубі української культури імені Івана Франка, автором численних цікавих статей в часописі «Батьківщина» (друкованому органі НКАУК).

Наш співвітчизник, після повернення на Батьківщину, розповів про сучасне життя українців на Далекому Сході. Про посилення (особливо в останні роки) асиміляційних процесів, повальне обмеження прав національних меншин, закриття діяльності українських громадських організацій, а також тотальний контроль за всім цим російських владних силових структур.

Наразі Валентин Пилипчук (попри поширення українофобства за поребриком) не полишає надії на відновлення українського cерця Далекого Сходу. Він вбачає свою головну місію в збереженні та поверненні історико-культурної спадщини зарубіжних українців на історичну Батьківщину, у тісній співпраці з представниками українських громадських організацій РФ, зокрема Казані, Новосибірську, а також Казахстану, Румунії та ін.

Серед документів, переданих в дар архіву: установчі документи Камчатського регіонального відділення ЗГНКО «Український конгрес Росії»; плани тематичних уроків української мови, літератури та народознавства для учнів ліквідованого недільної школи у м. Петропавловськ-Камчатський; листи-подяки, що підтверджують активну культурно-просвітницьку роботу українців діаспори, зокрема, голові НКАУ м. Новосибірська Володимиру Павуку за зведений його та місцевою українською громадою коштом пам’ятник Тарасові Шевченку в Сибіру, голові НКАУ Казані «Вербиченька» Євгену Савенку та ін.

До відкритої зустрічі-дискусії щодо долі зарубіжних українців на чужині долучилися доцент кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн КНУ ім. Тараса Шевченка, керівниця освітнього проєкту Diaspora.ua Ольга Сухобокова, директорка Центру гуманітарної співпраці з українською діаспорою при Ніжинському державному університеті ім. Миколи Гоголя Надія Онищенко, доцент кафедри історії цього ж ЗВО Олександр Кривобок зі студентами-істориками. Леймотивом виступів диспутантів стала підтримка твердження Валентина Пилипчука, що любов до Батьківщини не буває абстрактною, а перевіряється конкретними справами.

Модератор заходу, директорка ЦДАЗУ Ірина Мага подякувала присутнім за конструктивне спілкування з представником східного крила української діаспори, щире уболівання за долю всіх зарубіжних українців.

Наприкінці зустрічі відвідувачі мали змогу ознайомитись із багатогранною роботою архіву, експозицією виставки «Де сила, там воля витає» (до 125-річчя українського сокільства) та отримати цінні подарунки у вигляді копій документів з фондів ЦДАЗУ.