Любіть Україну так, як любить її Антоніо Ґресько!

15 січня у читальному залі ЦДАЗУ, в рамках архівного проєкту «Палітра України», відбувся День відкритих дверей, присвячений талановитому митцю повоєнної еміграції у Великій Британії, чиї роботи увійшли до збірника «Відображаючи художню спадщину» (Лондон, 2017) – Антоніо Ґреську.

Окрему частину проєкту під назвою «Палітра України. Велика Британія: Антоніо Ґресько» представила кураторка мистецьких заходів Союзу українців у Великій Британії, завідувачка Бібліотеки і Архіву ім. Т. Шевченка, докторка філософії Людмила Пекарська. Вона акцентувала увагу на тому, що роботи художника є віддзеркаленням характеру митця, а його картини притягують глядача неповторною колористикою, багатством форм і змісту.

Джерелом натхнення для Антоніо (Антона) Ґреська, народженого у Віндзорі в українсько-італійській родині, була і лишається історія України, народні звичаї і традиції, до яких тяжіє його мистецьке покликання.

Графічний дизайнер за фахом, він поєднує у своїх картинах українську ментальність із живописною любов’ю до рідного краю. Рік тому, у Великій Британії, відбулася персональна виставка митця, присвячена його малій Батьківщині – Івано-Франківщині. Темою його творчого доробку стали святково-обрядові звичаї його земляків, передані промовистими назвами полотен: «Івана Купала», «Аркан» (гуцульський танок), «Карпатський танок»…

Зворушений і схвильований увагою аудиторії, Антоніо Ґресько, який свого часу був учасником подій відновлення Україною незалежності, Помаранчевої революції, щиро зізнався присутнім, що його душа належить Україні і саме через художню культуру він може виявляти свою національну ідентичність.

Знана дослідниця зарубіжної україніки, завідувачка кафедри архівознавства та спеціальних галузей історичної науки КНУ імені Тараса Шевченка Марина Палієнко, докторка історичних наук, професорка привітала ЦДАЗУ з неординарною подією – відкриттям чергового символічного вікна у світ через творчість британця українського походження Антоніо Ґреська, душа якого перейнята Україною.

У заключному слові директорка ЦДАЗУ Ірина Мага побажала усім присутнім любити не себе в Україні, а Україну в собі: шанувати її неповторну яскраву історію, зберігати й примножувати культурну і духовну спадщину, налагоджуючи творчий діалог із поколіннями зарубіжних українців, які теж є нашими.