Звернення до світового українства

Звернення до світового українства

 

Шановна українська громадо!

 

Сьогодення ставить все нові виклики перед українським народом. Одним з них є проблема збереження архівів світового українства, документальних свідчень боротьби українців за національну самобутність та державність. Завдяки наполегливій праці закордонні українці поширювали культурні набутки українського народу по всьому світу. Внесок світового українства у поширення знань про Україну, у піднесенні українського питання на міжнародний рівень, у збереженні історичної пам’яті українського народу важко переоцінити. Це спричиняє надзвичайну увагу до документів про діяльність окремих осіб, українських установ і організацій, що діяли і продовжують діяти у світі на благо неньки-України. На жаль, особові та інституційні колекції документів, що зберігаються у різних країнах світу, є малодоступними для дослідників. Їх розпорошеність по всьому світу створює труднощі щодо пошуку та збору даних про них, негативно позначається на розвиткові діаспорних студій, що нині набувають обертів в Україні, призводить до втрати інформації, а отже, і їх історії.

 

Саме збереження документальної спадщини світового українства і стало головним завданням Центрального державного архіву зарубіжної україніки (ЦДАЗУ), утвореного у 2007 році.

 

ЦДАЗУ – єдина державна архівна установа, спеціально створена для зберігання документів закордонних українців. Поява у Києві архівного осередку для зберігання документів установ, організацій та особових фондів діячів української діаспори завдячує ініціативі представників саме закордонного українства. Пріоритетним напрямком діяльності архіву є організація передавання та повернення в Україну архівної спадщини українців закордону, введення її до наукового, культурного та духовного обігу. У фондах ЦДАЗУ перебувають документи з історії понад 200 українських діаспорних інституцій з усього світу, особові документи українців Чехословаччини, Німеччини, Франції, Італії, Канади, США, Ізраїлю. Ці документи відкриті для всіх дослідників, ними користуються при написанні дипломів, дисертацій, статей та монографій. З метою всебічного використання і популяризації інформації документів української діаспори архів готує семінари, зустрічі, проводить практичні заняття для студентства, видає науковий збірник “Вісник ЦДАЗУ”. Наш архів бере участь у відзначенні пам’ятних подій української історії – здобуття незалежності, Акту Злуки, вшануванні пам’яті жертв Голодомору та пам’яті відомих українців, влаштовуючи виставки архівних документів до цих та інших знаменних дат української історії.

 

ЦДАЗУ використовує архівосховища, які відповідають усім нормам, необхідним для збереження та вивчення документів, просторий читальний зал для дослідників. Архів надає безперешкодний доступ до документів, а також дозволяє вільне копіювання документів, поширюючи знання про українську діаспору як в Україні, так і за її межами.

 

Ми звертаємося до Вас, тих, хто плекав на чужині українську культуру, мову та духовність, хто ховав від лихоліть документи визвольної боротьби українського народу, хто десятиліттями зберігав цінні документи, допомогти нам у збереженні цих документів для нащадків. Адже сучасним дослідникам дуже важливо не лише почерпнути інформацію з документів, що зберігаються за кордонами України, але і дізнатися про життя і діяльність тих, хто зберіг їх для майбутніх поколінь українців.

 

Архів був би радий прийняти на зберігання особові документи, які утворились упродовж життя, наукової, творчої, службової та громадської діяльності окремих діячів української діаспори, сім’ї або роду. Це документи, що зберігаються у численних родинних архівах. Надзвичайно цікавими для нас є документи українських громадських, політичних, релігійних установ, організацій та товариств, що діяли і продовжують діяти за кордонами України. Кожен з них може стати важливим джерелом до вивчення життя українців у світі.

 

Сподіваємося, наші спільні зусилля допоможуть запобігти втраті цінних історичних документів та ввести до наукового обігу нові, невідомі раніше архівні колекції. Адже ці документи є свідоцтвом історичної пам’яті нашого народу та доносять до світової громадськості правду про культурну, освітню, громадську працю багатьох поколінь українців.

 

З повагою

Колектив Центрального державного архіву зарубіжної україніки.


Наші координати:

Центральний державний архів зарубіжної україніки
вул. Солом’янська, 3
03680 м. Київ
Україна

 

Тел./факс: 0038 (044) 520-05-17
E-mail: mail@tsdazu.gov.ua
Web-сторінка: http://www.tsdazu.gov.ua

1 thought on “Звернення до світового українства

Comments are closed.