Україна в смертельних обіймах голоду

Хто знав, хто вів смертям і стратам лік?
Де фільм, який вам показав би голод,
Отой проклятий 33-й рік?
Який співець поему склав про холод,
Чи розповів, як то людей в наш вік
Крушив і чавив пролетарський молот?
В скількох кровях купаючи той герб,
Жнива справляв на людській ниві серп?

Ю. Клен. «Прокляті роки»

Документальна онлайн виставка «Україна в смертельних обіймах голоду (на шпальтах українських діаспорних видань 1932–1933 рр.)» підготовлена у рамках відзначення 85-річчя Голодомору в Україні та є органічним продовженням документальної онлайн виставки – «Ні забуття, ні прощення!», підготовленої Центральним державним архівом зарубіжної україніки у 2017 р. Представлені на виставці «Україна в смертельних обіймах голоду» документи висвітлюють резонанс світової спільноти на голод в Україні на шпальтах українських діаспорних періодичних видань 1932–1933 рр., що зберігаються в архіві.

Виставки є одним документальним комплексом виставкового проекту ЦДАЗУ до відзначення 85-х роковин у рамках заходів, окреслених Указом Президента України № 523/2016 від 26.11.2016.

Три Голодомори зазнала Україна під час панування комуністичного режиму, але другий був наймасовішим, найжорстокішим і визнаним на міжнародному рівні Голодомором, що був свідомо створений сталінським режимом у 1932–1933 рр. Люди вмирали на плодючих українських чорноземах, вмирали просто поля, у холодних хатах і промерзлих вокзалах, на міських вулицях, гинули поодинці і сім’ями, вимирали цілі села. Наразі дослідники називають різні цифри загиблих українців під час Голодомору 1932–1933 рр., але хоч якою буде остаточна цифра, мова йде про МІЛЬЙОНИ безневинних жертв – старих, молодих, дітей і ще ненароджених!

Олесь Гончар у передмові до книги Олександра Міщенка «Безкровна війна» писав: «… то була й справді безкровна, нерівна, людоморська війна проти цілого народу, такого працьовитого, мирного й цілком безвинного. Вирішено було голодом виморити його, винищити розбратом, ворожнечею, розруйнувати спільність людську фізично й духовно. Вимирали ж цілі села не будь-як, а за стратегічним диявольським розрахунком, адже треба було підірвати саме коріння нації, зруйнувати самі основи усталеної віками народної моралі, витруїти в душах людяність, натомість насаджуючи всюди режим терору, сіяючи страх, підозри, розпалюючи ненависть і жорстокість таку, що й досі суспільству дається взнаки. Та ось нарешті світові відкривається правда…».

На межі 1932–1933-х років українське селянство вже не мало ніяких харчів. Червоне і чорне – два кольори того часу. За свідченнями очевидців, скрізь ходили спеціальні загони, забирали не лише останнє зерно, але й крупу, квасолю, картоплю, горох, навіть насіння квітів, виймали з печей зварену пісну страву і виливали на долівку на очах голодних дітей… Скрізь копалися ями, в які скидали мертві тіла. У селах люди поїли всіх котів і собак, ловили диких птахів, ховрахів, пробували їсти порожні качани від кукурудзи, переварений бур’ян, листя з дерев, вербові котики, суцвіття липи та ін., але це не рятувало. А в той час… Хліб був. І не за тридев’ять земель, а на території районів, де голод косив людей. Під надійною охороною лежали хлібні гори на складах «Заготзерна», і вмирали там голодною смертю або від куль вартового люди.

Масштаби трагедії в Україні були такі, що не могли залишитися непоміченими на Заході. Першість у розкритті цього злочину належить дипломатам, журналістам, які були свідками тих подій. Резонансною на той час у західному світі стала серія статей журналістів Малкольма Маґґеріджа та Гарета Джонса, які вперше у західній пресі заявили, що в Україні у 1932–1933 рр. відбувся Великий Голод (газети The Manchester Guardian, New York Evening Post). Вже пізніше, в інтерв’ю з журналістом Богданом Нагайлом у березні 1983 р. (Робертсбрідж, Велика Британія), М. Маґґерідж сказав: «…мене завжди вражає, як люди, говорячи про великі страхіття нашого століття – Аушвіц, Хіросіму та інші, ніколи не згадують голод в Україні» («Історична правда», 13.11.2018).

До речі, саме після публікацій у зарубіжній пресі про голод в Україні, було підписано постанову ЦК ВКП(б) від 23 лютого 1933 р., якою обмежувався доступ журналістів на окремі території СРСР.

Разом з тим, тогочасна зарубіжна преса, за винятком українських еміграційних видань, на той час питання голоду в Україні не відокремлювала від загальної трагедії радянської держави. І саме зі шпальт українських зарубіжних видань світова спільнота мала можливість довідатися про мільйони безневинних жертв, замучених страшною голодною смертю сталінським режимом. Вже з кінця 1932 р. українська еміграційна преса, у т. ч. і західноукраїнська, рясніла повідомленнями про голод в Східній Україні і пік повідомлень про цю трагедію припав на 1933 р.

Українська спільнота з країн Західної Європи та Північної Америки намагалася привернути увагу світової громадськості до катастрофи, яку вчинив комуністичний режим. Зі шпальт українських еміграційних газет та часописів, що зберігаються у ЦДАЗУ, уже в 1932–1933 рр. українськими емігрантами у США, Канаді та Західній Європі створюються комітети і фонди з організації допомоги голодуючим українцям, надсилаються меморандуми і звернення до міжнародних організацій та урядів країн, в яких вони проживали, звертаючи увагу світової спільноти на трагедію України.

Як реагувала світова громадськість на Голодомор в Україні тоді, в 1932–1933 рр., яку участь брали міжнародні та українські діаспорні організації в наданні допомоги голодуючим українцям у той нелегкий період – про це ми намагалися стисло сказати словами документів, що зберігаються в ЦДАЗУ.

Ілюстрацією до жахливих повідомлень з України стали репродукції ліноритів М. Бондаренка із серії «Україна 1933: Кулінарна книга» (Нью-Джерсі, 2003 р.), який відтворив у своїх мистецьких роботах не вкрай виснажених голодом українців, а ті «харчі», які вони вимушені були споживати, щоб вижити – бур’ян, листя, суцвіття липи і акації, вербові котики, кукурудзяні качани, комах та ін.

Трагедія Голодомору назавжди залишиться в серці кожного українця. З його пам’яті неможливо стерти пережите: архівні документи та спогади очевидців зберігають правду про сплановане, жорстоке винищення цілої нації. Хіба ж можливо забути, викинути цю трагічну сторінку з нашої історії?

Запалімо свічки і хвилиною мовчання вшануємо пам’ять людей, яких на родючих землях, на щедрих пшеничних ланах, між квітучими садами, змушували вмирати від голоду. Вічна їм пам’ять!

«Україна 1933: Кулінарна книга. Лінорити М. Бондаренка», Нью-Джерсі, 2003 р.
ЦДАЗУ, з колекції М. Гереця, документи на стадії науково-технічного опрацювання.
Стаття «Вісти з Українських Земель». «Новий шлях», Едмонтон, ч. 3, 21 січня 1932 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5998-О
Стаття «Україна перед голодом». «Новий шлях», Едмонтон, ч. 26, 19 липня 1932 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5998-О
Повідомлення «Щораз страшніщі вісти про марево голоду на Рад. Україні». «Новий шлях», Едмонтон, ч. 29, 9 серпня 1932 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5998-О
«Україна 1933: Кулінарна книга. Лінорити М. Бондаренка», Нью-Джерсі, 2003 р.
ЦДАЗУ, з колекції М. Гереця, документи на стадії науково-технічного опрацювання.
Стаття «Заворушення робітництва та селянства на Радянській Україні». «Новий шлях», Едмонтон, ч. 30, 16 серпня 1932 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5998-О
Повідомлення «Американські студенти про страхіття голоду на Україні». «Новий шлях», Едмонтон, ч. 33, 6 вересня 1932 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5998-О
Стаття «Україна в щораз Тісніщих Обняттях Голоду». «Новий шлях», Едмонтон, ч. 43, листопад 1932 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5998-О
«Україна 1933: Кулінарна книга. Лінорити М. Бондаренка», Нью-Джерсі, 2003 р.
ЦДАЗУ, з колекції М. Гереця, документи на стадії науково-технічного опрацювання.

 

«Мапа Голоду на Україні», жовтень 1933 р. «За Україну», Львів, ч. 1–2, 1 жовтня 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 6281-О
Звернення Українського громадсько-допомогового комітету в Румунії «В обіймах смерти», 22 червня 1933 р. [Додаток до військово-громадського журналу «Гуртуймося»]
ЦДАЗУ, ф. 19, оп. 1, спр. 36, арк. 11
Повідомлення «Рад. влада далі тероризує кубанців». «Новий шлях», Едмонтон, ч. 7, 14 лютого 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5999-О
Повідомлення «Американський професор думає орґанізувати допомогову акцію голодующим». «Новий шлях», Саскатун, ч. 29, 18 липня 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5999-О
Повідомлення «Самовбивство М. Скрипника. Траґічне положення Укр. Народу під московською владою довело його до розпуки». «Новий шлях», Саскатун, ч. 29, 18 липня 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5999-О
«Україна 1933: Кулінарна книга. Лінорити М. Бондаренка», Нью-Джерсі, 2003 р.
ЦДАЗУ, з колекції М. Гереця, документи на стадії науково-технічного опрацювання.
Стаття «З більшовицького царства. (Лист галичанина з Київа до родини у Львові)». «Новий шлях», Саскатун, ч. 30, 25 липня 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5999-О
Комунікат Управи Комітету представників Українських організацій в ЧСР про надання допомоги голодуючим в Україні, ч. 2, 19 серпня 1933 р. Додаток до часопису «Український Тиждень», Прага.
ЦДАЗУ, ф. 19, оп. 1, спр. 36, арк. 5-6 зв.
Звернення «Український Католицький Епископат Гал. Церковної Провінції в справі подій на Вел. Україні до всіх людей доброї волі». «Новий шлях», Саскатун, ч. 33, 15 серпня 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5999-О
Стаття «Очевидець про Сучасне Положення на Україні». «Новий шлях», Саскатун, ч. 33, 15 серпня 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5999-О
«Україна 1933: Кулінарна книга. Лінорити М. Бондаренка», Нью-Джерсі, 2003 р.
ЦДАЗУ, з колекції М. Гереця, документи на стадії науково-технічного опрацювання.
«Лист із Вел. України». «Новий шлях», Саскатун, ч. 33, 15 серпня 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5999-О
Стаття «Орґанізують акцію допомоги голодующій Україні». «Новий шлях», Саскатун, ч. 33, 15 серпня 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5999-О
Стаття «Годі мовчати!». «Новий шлях», Саскатун, ч. 34, 22 серпня 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5999-О
«Україна 1933: Кулінарна книга. Лінорити М. Бондаренка», Нью-Джерсі, 2003 р.
ЦДАЗУ, з колекції М. Гереця, документи на стадії науково-технічного опрацювання.
Повідомлення «Голод витворив масове людоїдство на Кубані». «Новий шлях», Саскатун, ч. 34, 22 серпня 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5999-О
Стаття «Совіти таки хочуть закрити правду про голод. Заборонено чужинцям-кореспондентам виїзд з Москви». «Новий шлях», Саскатун, ч. 35, 29 серпня 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5999-О
Стаття «Секретар Конґресу Европейських Національностей, д-р Аменде, про Голод на Україні». «Новий шлях», Саскатун, ч. 36, 5 вересня; ч. 37, 12 вересня 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5999-О
«Україна 1933: Кулінарна книга. Лінорити М. Бондаренка», Нью-Джерсі, 2003 р.
ЦДАЗУ, з колекції М. Гереця, документи на стадії науково-технічного опрацювання.
Повідомлення «Підпалюють державні збіжеві маґазини». «Новий шлях», Саскатун, ч. 37, 12 вересня 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5999-О
Повідомлення «Анґлієць про траґічний стан Кубані. Цілі села вимерли з голоду». «Новий шлях», Саскатун, ч. 37, 12 вересня 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5999-О
Стаття «Очевидець про Положення на Українських Землях під Московською Займанщиною». «Новий шлях», Саскатун, ч. 37, 12 вересня 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5999-О
Повідомлення «ҐПУ карає смертю за недоставлення збіжжя державі». «Новий шлях», Саскатун, ч. 38, 19 вересня 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5999-О
Стаття «Справа голоду на Україні на Конґресі національних меншостей у Берні», жовтень 1933 р. «За Україну», Львів, ч. 1–2, 1 жовтня 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 6281-О
«Україна 1933: Кулінарна книга. Лінорити М. Бондаренка», Нью-Джерсі, 2003 р.
ЦДАЗУ, з колекції М. Гереця, документи на стадії науково-технічного опрацювання.
Повідомлення «Голод на Україні не зворушує Европу». «Новий шлях», Саскатун, ч. 41, 10 жовтня 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5999-О
Афіша до драми П. Остапчука (псевдонім – П. Пилипенко) «Смерть Комісара Скрипника або Голод на Україні». «Новий шлях», Саскатун, ч. 42, 17 жовтня 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5999-О
>Стаття В. Топольницького «Голод на Україні» про творчість П. Остапчука (псевдонім – П. Пилипенко), автора драми «Смерть Комісара Скрипника або Голод на Україні». «Новий шлях», Саскатун, ч. 45, 7 листопада 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5999-О
Повідомлення «Робітничі Заворушення на Сов. Україні». «Новий шлях», Саскатун, ч. 42, 17 жовтня 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5999-О
«Україна 1933: Кулінарна книга. Лінорити М. Бондаренка», Нью-Джерсі, 2003 р.
ЦДАЗУ, з колекції М. Гереця, документи на стадії науково-технічного опрацювання.
Стаття К. Сирецького «S. O. S.» про голод в Україні. «Новий шлях», Саскатун, ч. 43, 24 жовтня 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5999-О
Комунікат Управи Комітету представників Українських організацій в ЧСР про надання допомоги голодуючим в Україні, ч. 3, 26 жовтня 1933 р. Додаток до часопису «Український тиждень», Прага. ЦДАЗУ, ф. 19, оп. 1, спр. 36, арк. 8-9 зв. Стаття «Голод на Східно-Українських Землях», «Український націоналіст», Прага, ч. 2–3, жовтень-листопад 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 6744-О
«Україна 1933: Кулінарна книга. Лінорити М. Бондаренка», Нью-Джерсі, 2003 р.
ЦДАЗУ, з колекції М. Гереця, документи на стадії науково-технічного опрацювання.
Повідомлення «Американські Українці Протестують проти Визнання СССР». «Новий шлях», Саскатун, ч. 45, 7 листопада 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5999-О
«Спішім із Поміччю Голодующій Україні». Звернення Краєвої Екзекутиви Українського національного об’єднання Канади із проголошенням 24-го листопада Днем національної жалоби, молитви і посту. «Новий шлях», Саскатун, ч. 46, 14 листопада 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5999-О
Повідомлення про акції протесту української еміграції в Чехословаччині та Італії із засудженням планового винищення голодом та політичними утисками українського народу. «Новий шлях», Саскатун, ч. 48, 28 листопада 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5999-О
«Україна 1933: Кулінарна книга. Лінорити М. Бондаренка», Нью-Джерсі, 2003 р.
ЦДАЗУ, з колекції М. Гереця, документи на стадії науково-технічного опрацювання.
Повідомлення «Утікачка про Людоїдство в СССР». «Новий шлях», Саскатун, ч. 49, 5 грудня 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5999-О
Повідомлення «На Україні голод а Москва далі продає збіжжя». «Новий шлях», Саскатун, ч. 49, 5 грудня 1933 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 5999-О
Допис «Нічого не робиться, щоби міліони людей вратувати від голоду! Чому?». «Рада», Чернівці (Румунія), ч. 13, 1 квітня 1934 р.
ЦДАЗУ, бібл. ф. № 3, інв. № 6255-О
«Україна 1933: Кулінарна книга. Лінорити М. Бондаренка», Нью-Джерсі, 2003 р.
ЦДАЗУ, з колекції М. Гереця, документи на стадії науково-технічного опрацювання.
«Україна 1933: Кулінарна книга. Лінорити М. Бондаренка», Нью-Джерсі, 2003 р.
ЦДАЗУ, з колекції М. Гереця, документи на стадії науково-технічного опрацювання.
Запалим свічку, хай зігріє душі
Усіх, кого забрав Голодомор